ДОСУДОВЕ РОЗСЛІДУВАННЯ В УКРАЇНІ: ТРАДИЦІЇ, ВИКЛИКИ ВІЙНИ ТА БОРОТЬБА ЗА СПРАВЕДЛИВІСТЬ
01-07-2025Впродовж усієї історії людства перед ним постає питання боротьби зі злочинністю, забезпечення особистих, майнових та інших прав і свобод громадян. Ключову роль у цьому процесі відіграють слідчі, які відповідно до чинного законодавства уповноважені здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності. Саме досудове розслідування має забезпечуватися слідчими як швидке, повне та неупереджене, в результаті якого кожний хто вчинив кримінальне правопорушення, притягується до відповідальності в міру своєї вини, а жоден невинуватий не буде обвинувачений або засуджений.
Починаючи з часів первіснообщинного ладу, для якого характерна наявність норм звичаєвого права східних слов’ян, які регулювали порядок здійснення кровної помсти, нинішня модель досудового розслідування пройшла не один етап становлення та удосконалення. Особливо важливим став етап, який пов’язаний із ухваленням нового Кримінального процесуального кодексу України та зі створенням у 2015 році Національної поліції України. Ці процеси заложили сучасні європейські стандарти прозорості, законності та захисту прав громадян.
Однак війна внесла свої корективи в діяльність органів досудового розслідування. З початку повномасштабного вторгнення рф на територію України військовослужбовці рф вчинили численні порушення міжнародного гуманітарного права, серед яких посягання на територіальну цілісність (ст. 110 КК України), державна зрада (ст. 111 КК України), колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України), порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України) та інші. За офіційними даними Національної поліції України, на сьогодні досудове розслідування триває у понад 11 тис. кримінальних проваджень цієї категорії. Робота в екстремальних умовах спонукала слідчих до освоєння нових інноваційних інструментів збирання та дослідження доказів, що дає змогу наблизити нашу перемогу над ворогом та притягти винних до відповідальності навіть тоді, коли традиційні методи не працюють.
Клопітка робота слідчих в умовах сьогодення – це справжня боротьба за справедливість, права людини та документування історичної правди для майбутніх поколінь.
Сьогодні ми висловлюємо вдячність СЛІДЧИМ, які своєю наполегливою працею наближають день, коли кожен винний відповідатиме за свої злочини.
СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!
Важливо
Навчальні підрозділи
- Навчально-науковий інститут поліцейської діяльності (Києво-Святошинський р-н., с. Віта Поштова)
- Навчально-науковий інститут права та психології
(пл. Солом'янська, 1)
- Навчально-науковий інститут післядипломної освіти
(пл. Солом'янська, 1)
- Навчально-науковий експертно-криміналістичий інститут
(вул.Ірини Бекешкеної, 3)
Інші навчальні підрозділи:
- Київський центр первинної професійної підготовки "Академія поліції"
- Київський ліцей безпекового спрямування та національно-патріотичного виховання імені Ярослава Кондратьєва Національної академії внутрішніх справ